Strony - wersja testowa

piątek, 23 czerwca 2017

Świętojański wianek z tymianku

Dziś Noc Świętojańska! Święto przywitania lata, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian, przypada właśnie na noc z 23 na 24 czerwca. Noc Świętojańska jest niezwykła i magiczna. Odpowiednie jej uczczenie ma zagwarantować pomyślność i szczęście. Chyba do  najpopularniejszych zwyczajów tej nocy należy rzucanie wianków na wodę raz szukanie kwiatu paproci. Według legend w Noc Świętojańską wiele roślin nabiera też magicznej mocy.
Tyle z teorii. A w praktyce no cóż.
Ani ja panna na wydaniu, rwącej rzeki u mnie brak, a do lasu nie pójdę bo boje się kleszczy. Przekory u mnie sporo i skoro zioła i byliny mają nabrać cudownej mocy by odstraszyć złe duchy, to postanowiłam jednak upleść te wianki. Akurat świetnie się składa bo pogoda dopisuje do ścinania ziół.Co będzie potrzebne?

1. ZIOŁA, w tym przypadku tymianek
2. SZNUREK lub NITKA
3. DRUT FLORYSTYCZNY (nie jest niezbędny)
4. NOŻYCZKINo to pleciemy!

W pierwszej kolejności musimy zrobić bazę wianku - tworząc okrąg. Można to zrobić za pomocą zdrewniałej gałązki tymianku, tym samym tworząc wianek w 100% naturalny lub użyć drutu florystycznego.


Z tymianku tworzymy malutkie bukieciki, starając się zachować identyczną długość gałązek. Będzie ich potrzeba sporo więc warto je sobie przygotować zanim zabierzemy się do plecenia.


Bukieciki tymianku po kolei przywiązujemy do bazy nitką lub sznureczkiem. Zaczynamy od jednego punktu i każdy kolejny bukiecik przesuwamy odrobinę dalej, tak by utworzyły wianek.


 Nie martwcie się wystającą nitką, kolejne gałązki ją przykryją. 


Gdy już ostatni bukiecik zostanie przytwierdzony i utworzy nam tymiankowy okrąg, pozostaje przymocowanie kokardki lub sznureczka.


 Wianek z tymianku gotowy! Można teraz w Noc Świętojańską puścić go w nurt rzeki lub zawiesić na drzwiach by odganiał złe duchy:) Będzie też idealną rustykalną ozdobą w kuchnii.
Jeśli swojego wianku nie rzucanie jednak do wody, proponuję by go zwyczajnie zawiesić i tymianek ususzyć. Jest to zioło, które fantastycznie się suszy pozostawiając swój zielony kolor i nie tracąc aromatu. Co prawda najlepszym momentem na ścinanie tymianku jest początek maja gdy jest jeszcze młody i niezdrewniały, ale jeśli ktoś się zagapił to nic straconego. Jak wszystkie zioła, tymianek suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Będzie nas cieszył aromatem aż o przyjścia wiosny.


2 komentarze:

  1. Prześliczne ! UWielbia takie naturlane ozdoby :* Buziaki

    OdpowiedzUsuń
  2. Una magnifica y olorosa idea.
    Me quedo como tu seguidora y por supuesto te invito a mi blog
    Saludos

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...